המשכיות עסקית בקליפת אגוז ובהרחבה

עם סיום שבוע המודעות העולמית השנתי של BCI (המכון להמשכיות עסקית, התקיים בסוף חודש מרץ 2013), הגיוני להתחיל עם שאלה פשוטה: מה היא המשכיות עסקית?

אם תבדקו את ההצהרה הרשמית באתר הבית של BCI, תגלו כי  מדברים שם על 'חזון לקידום האומנות והמדע של המשכיות עסקית ברחבי העולם'.
כדיסציפלינה, המשכיות עסקית יכולה להיראות כנושא מסובך, אך למעשה כאשר אנו מפשיטים וחושפים אותה, נגלה כי ההמשכיות העסקית היא באמת פשוטה ומושתת על השכל הישר וההיגיון הבריא.

בקליפת אגוז, המשכיות עסקית עוסקת בלקיחת אחריות על העסק שלך ומאפשר לו להישאר על המסלול גם כשהוא נתקל בדרך חתחתים.

ובהרחבה:

בעיקרו של דבר, מדובר ביצירת חוסן לעסק שלך, עניין של זיהוי המוצרים העיקריים, השירותים והפעילויות הקריטיות שבבסיסם, ולבסוף, ברגע ש"הניתוח" שלם, מדובר על הכנת תוכניות ואסטרטגיות שתאפשרנה לך להמשיך בפעילות העסקית ולאפשר לך להשתקם במהירות וביעילות מכל הפרעה, ללא קשר לגודלה או לסיבתה.
התכנון המוקדם מציב בפניך מסגרת מוצקה להישען על בזמנים של משבר ומספק יציבות וביטחון.

למעשה, להטמעת ההמשכיות העסקית יתרונות מוכחים בתחומים העסקיים, המסחריים, הפיננסיים, המשפטיים ועוד. בנוסף, מתמקדת הדיסציפלינה בתמיכה ובהגנה על העובדים ובעלי העניין האחרים.

רוב בעלי עסקים יסכימו, בוודאי, כי זה משהו שהם צריכים לעשות, אבל לעתים קרובות יותר מאשר לא, במיוחד במקרה של חברות קטנות ובינוניות, מתגלים חסמים לגיטימיים לחלוטין כגון חוסר הזמן , עלויות גבוהות ומחסור בייעוץ, תמיכה ובהדרכה זמינה.
אבל האם אין חסמים אלו רק תירוצים חלשים? האם היתרונות בהמשכיות עסקית בטווח הארוך אינם מצדיקים את הפניית המשאבים? האם מדובר באמת מחיר או בהשקעה?

המשכיות עסקית אינה מחייבת תקציבים גבוהים. ההצלחה לא נקבעת על ידי הוצאות גבוהות; ההצלחה נקבעת על ידי ההחלטות והפעולות שאתה, כבעל העסק מבצע. אנו יודעים בודאות שאותם עסקים שמקיימים המשכיות עסקית יכולים להתמודד טוב יותר במיזמים עסקיים חדשים ויכולים להרשות לעצמם להיות יותר חדשניים ויצירתיים – כי הם מכירים את העסק שלהם מבפנים החוצה, הם מכירים את נקודות החוזק כמו גם את החולשות, אך חשוב מכך – הם יודעים להתמודד טוב יותר מול אתגרים או הפרעות שעלולות להיקרות בדרכם. הם יודעים להתמודד, והם יכולים להוכיח זאת מראש לכל בעלי העניין בעסק שלהם.

מה הם היתרונות העיקריים בהמשכיות עסקית?

  • היא מביאה להבנה לגבי מה חשוב לעסק שלך ומעניקה תמיכה בקבלת החלטות טובות יותר.
  • מגבירה את האבטחה וההגנה לצוות שלך
  • היא מגנה ומשדרגת את המותג והמוניטין של העסק שלך
  • שולחת מסר חזק לבעלי העניין בארגון שלך בהתייחסות הרצינית שלך לעמידות והקיימות של העסק שלך
  • מגבירה את התחרותיות שלך
  • משפרת את היכולת לעמידה בדרישות הסף ובגישה למכרזים ציבוריים במדינות אירופה וצפון אמריקה

במשפט אחד – מגבירה את החוסן הארגוני שלך ומעבירה את המסר לכל בעלי העניין.

למי מיועדת ההמשכיות העסקית?

במקרה זה, הגודל באמת לא קובע! בין אם מדובר בארגון גדול, עסק קטן או בינוני או אפילו עסק של אדם אחד, בין אם אתה עוסק בייצור, או בציוד רפואי, היי-טק או מתן שירותים כללים, בין אם הסחר הוא מקומי, ארצי או בינלאומי, המשכיות עסקית היא משהו שאתה צריך לתת עליו את הדעת.

על מי מוטלת האחריות על ביצוע המשכיות עסקית?

ובכן תשובה הקצרה היא – על כולם!
בארגונים גדולים יותר, ייתכן וקיים מנהל המשכיות עסקית ייעודי, עליו חלה אחריות מקיפה לפיתוח ויישום תכנית המשכיות עסקית; בארגונים אחרים, התפקיד ניתן כחלק מתחומי אחריות נוספים. בסופו של דבר, עם זאת, לכולנו יש תפקיד חשוב בהבטחת ההמשכיות של הארגונים בהם אנו מועסקים, אפילו על ידי בניית תשתית בסיסית לגיבוי הנתונים שלך.
עם זאת, מפתח להצלחה ברמה הארגונית הוא אימוץ ההמשכיות העסקית ע"י ההנהלה הבכירה.
אם הבוסים לא עומדים מאחורי התכנית, זה כנראה לא יעבוד. הצלחת התהליך מתבססת על כך שהמסרים יעברו מלמעלה למטה; שההטמעה תתבצע בכל הארגון; על הבנה רחבה בחשיבות התרגול של התכניות להמשכיות עסקית וכמובן, על שיתוף פעולה ארגוני מלא.

היכן תוכל למצוא מידע נוסף?

בעברית קיים מעט מאוד חומר בשלב זה. חיפוש בסיסי באינטרנט יניב מידע בסיסי.

באנגלית ובשפות נוספות קיים מידע רב הן ברשת והן בחנויות הספרים.

§ הספר Business Continuity for Dummies – זמין לקניה בחנויות ספרים ובאינטרנט

§ אתר המכון להמשכיות עסקית – www.thebci.org

§ אתר המכון להתאוששות מאסון – www.dri.org

§ פורומי חוסן ((Ressilence בבריטניה, קנדה וארה"ב.

לסיכום: המשכיות עסקית היא במהות עיסוק בהגיון בריא. התהליך לא רק טכני, לא חייב להיות יקר או מסובך – אך ברגע האמת היא חוסכת זמן בעת שאין זמן, חוסכת כסף ובסופו של דבר – מגנה על העסק שלך.

כל הזכויות שמורות לג'וד ברק ולאתר B.BCM©