המשכיות עסקית? לא צריך, יש לי DRP!

נכון, השקעת ב-DRP  וזה מצויין. אבל מה בעצם נותן לך DRP? תלוי למה התכוון המשורר בשירו.

להורדת המאמר

למושג"DRP"  שתי משמעויות:

Data Recovery Plan (שזה בעצם מה שיש לרוב החברות) – סט של נהלים ושגרות לאחזור מידע והעלאת מערכות. מיועד למערכות מחשוב (ללא התייחסות ל-DATA שאינה דיגיטלית), תכנית טכנולוגית לחלוטין שמצליחים לקרוא אותה לרוב רק אלו שמדברים באותיות לועזיות ומספרים ברצף.

יש גם Disaster Recovery Plan – זה סט של נהלים ושגרות לשיקום נזקים. לרוב תכנית הנדסית כזו או אחרת, כוללת תכניות חשמל, צנרת, תשתית וכו' – גם אותה לא באמת כל אחד לקרוא.

אז מה בעצם יש לך? האם DRP  אכן מבטיח לך המשכיות עסקית? זהו, שלא.

למרות ששני התחומים חשובים מאוד ונכללים בדוקטרינה של המשכיות עסקית, דמיינו מצב, לא בדיוני בכלל, שכל המידע עליו עמלתם קשות קיים, אבל אין אף מחשב מתפקד כדי להוריד את הקבצים? או לחילופין, כל המחשבים תקינים ועובדים אבל העובדים, אלו שמפעילים את המחשבים לא יכולים להגיע למקום העבודה?

המשכיות עסקית היא תפיסה הוליסטית, שבודקת ומכינה תכנית התאוששות לכל אחד מהמשאבים הקשורים לפעילות העסק. מידע וטכנולוגיה הם חלק חשוב מאוד, אך יש לתת את הדעת גם לסביבה בה הם פועלים.

 מהיכן נבצע את העבודה בזמן שהמבנה שנפגע (מסיבה זו או אחרת) מטופל עפ"י ה-DRP  השני, זה שמדבר על שיקום הנזק למבנה ולתכולה? איך נעביר את התוצר שלנו, אם הכבישים שמסביב נפגעו?

איך נחזיר את התפקוד במהירות, לפני שייגרם נזק גדול מידי למוניטין ולמותג שלנו? ללקוחות שלנו? לקהילה שלנו?

DRP (במשמעותו הטכנולוגית) הינו תהליך רוחבי, שכולל את כל הפעילויות בארגון, בתפיסה של רשת.
BCP (תכניות להמשכיות עסקית) הן תהליך אנכי, שמטפל בכל פעילות ובכל משאב הנדרש לקיום הפעילות.

גם התכנית לשיקום נזקים למבנה כוללת ראיה של משאב אחד בלבד.
ההמשכיות העסקית (BCM) כוללת DRP, BCP  ותכנית לשיקום נזקים ולכן  התורה היחידה שמספקת חשיבה רוחבית, אנכית וכוללת.

שאל את עצמך אם העסק שלך יצליח לחזור לפעילות, מינימלית, במקרה בו שריפה פרצה, אפילו אצל השכן, וכל התכולה, הציוד, המכונות, המלאי מכוסה בפיח ובאבקת כיבוי?

שאל את עצמך אם יוכל העסק לחזור לתפקוד בזמן – ומה קורה ללקוח שלך שממתין למוצר שהבטחת לו? האם יוכל להמתין לך? האם המידע שקיים ב"ענן" יפתור לך את הבעיה?

אם התשובה שלך היא "כן" – אז אתה צודק. יש לך DRP, אין לך צורך בהמשכיות עסקית.
אבל לרוב, התשובה שלך תהיה "לא".

כל הזכויות שמורות לג'וד ברק ולאתר B.BCM©